Jordanski premieri od neodvisnosti od Velike Britanije

Kraljevina Jordanija ali Jordanija je država na Bližnjem vzhodu, ki meji na Saudsko Arabijo, Sirijo, Palestino, Irak, Izrael, Mrtvo morje in Rdeče morje. Strateško se nahaja tudi med Afriko, Evropo in Azijo. Jordanija ima 9, 5 milijona prebivalcev, Amman pa je največje in glavno mesto. Vodja države Jordan je kralj Hašemitske kraljevine Jordanije, medtem ko je predsednik vlade predsednik vlade. Jordan je 8. januarja 1952 postal ustavna monarhija.

Jordanski premieri od neodvisnosti od Velike Britanije

Naloge predsednika vlade Jordanije

Predsednika vlade Jordanije imenuje kralj in ima svobodo, da oblikuje svoj kabinet. Predsednik vlade je predsednik vlade in predsednik kabineta. Od leta 1921 so to bili voditelji vlad Hašemitske družine pod nadzorom Kraljevine Jordanije.

Rashid Tali'a

Rashid Tali'a se je rodil leta 1877 v Libanonu in bil jordanski politik libanonskega porekla. Tali'a je bil prvi predsednik vlade Transjordana. Tali'a je delovala kot predsednik vlade Jordanije od ponedeljka, 11. aprila 1921 do petka, 5. avgusta 1921.

Ibrahim Hashem

Ibrahim Hashem je bil rojen leta 1888 v Nablusu v Palestini in je bil jordanski politik in odvetnik palestinskega rodu. Hashem je služil v več uradih, vključno z Husseinom iz Jordanije, Faisalom I v Iraku in Abdullahom I iz Jordanije. Hashem je študiral v Istanbulu, preden se je pridružil vojski in arabski vladi v Damasku. Hashem je predaval pravo na univerzi v Damasku in je bil imenovan na pritožbeno sodišče, preden se je leta 1920 preselil v Jordanijo. 19., 1945 do sobote 25. maja 1946 in sobote 25. maja 1946 v torek 4. februarja 1947. Bil je tudi predsednik vlade Hašemitske kraljevine Jordanije trikrat od srede, 21. decembra 1955 do nedelje, 8. januarja 1956, Nedelja, 1. julij 1956 do ponedeljka, 29. oktobra 1956, in sreda 24. aprila 1957 do nedelje, 18. maja 1958.

Mudar Badran

Mudar Badran se je rodil leta 1934 v Jerashu in je nekdanji politik in vladni minister, prav tako pa je tudi Jordanski industrijalec, ki večinoma proizvaja jeklo. Badran je diplomiral iz prava na univerzi v Damasku, preden je začel svojo kariero kot mladi oficir v vojski Jordanije. V sedemdesetih letih je delal kot direktor tajnih služb in je bil tudi jordanski minister za šolstvo, zunanji minister in obrambni minister. Badran je bil osemletni jordanski predsednik vlade, s čimer je postal drugi najdaljši predsednik vlade. Od torka 13. julija 1976 do srede, 19. decembra 1979, četrtka 28. avgusta 1980 do torka 10. januarja 1984 in od ponedeljka 4. decembra 1989 do srede, 19. junija 1991, je bil trikrat predsednik vlade. Jordanski senat leta 1993 in je dobil častnega doktorata. iz ekonomije na Univerzi v Hašemiti.

Hani Al-Mulki

Hani Al-Mulki se je rodil 15. oktobra 1951 v Amanu v Jordaniji in je sedanji predsednik vlade Jordanije, ki je nastopil funkcijo 1. junija 2016. Leta 1974 je Al-Mulki diplomiral s proizvodnim inženirstvom v Egiptu in odšel v Politehnični inštitut Rensselaer opravlja magistrski in doktorski študij. Preden je bil predsednik vlade. Al-Mulki je imel nekaj ministrskih in diplomatskih predstavništev.

Drugi predsedniki vlad Jordanije

Mandat predsednika vlade Jordanije nima ustavnih omejitev, zlasti ker je kralj tisti, ki je odgovoren za imenovanje, razrešitev in sprejetje odstopa predsednika vlade. Hašemitska kraljevina Jordanija je imela številne predsednike vlad z nekaterimi prevzemnimi funkcijami za več zaporednih mandatov. Večina jordanskih predsednikov vlad je dve leti in manj z manj kot štirimi ali petimi leti ali nekonkurentno.

Predsedniki vlad Hašemitske JordanijeZačetek rokaKonec obdobja
Rashid Tali'aPonedeljek, 11. april 1921Petek, 5. avgust 1921
Mazhar RaslanPonedeljek, 15. avgust 1921Petek, 10. marec 1922
Ali Rida Basha al-RikabiPetek, 10. marec 1922Četrtek, 1. februar 1923
Mazhar RaslanČetrtek, 1. februar 1923Sreda, 5. september 1923
Hasan Khalid Abu al-HudaSreda, 5. september 1923Ponedeljek, 3. marec 1924
Ali Rida Basha al-RikabiPonedeljek, 3. marec 1924Sobota, 26. junij 1926
Hasan Khalid Abu al-HudaSobota, 26. junij 1926Nedelja, 22. februar 1931
Abdullah SirajNedelja, 22. februar 1931Sreda, 18. oktober 1933
Ibrahim HashemSreda, 18. oktober 1933Sreda, 28. september 1938
Tawfik Abu al-HudaSreda, 28. september 1938Nedelja, 15. oktober 1944
Samir al-RifaiNedelja, 15. oktober 1944Sobota, 19. maj 1945
Ibrahim HashemSobota, 19. maj 1945Sobota, 25. maj 1946
Ibrahim HashemSobota, 25. maj 1946Torek, 4. februarja 1947
Samir al-RifaiTorek, 4. februarja 1947Nedelja, 28. december 1947
Tawfik Abu al-HudaNedelja, 28. december 1947Sreda, 12. april 1950
Sa`id al-MuftiSreda, 12. april 1950Ponedeljek, 4. december 1950
Samir al-RifaiPonedeljek, 4. december 1950Sreda, 25. julij 1951
Tawfik Abu al-HudaSreda, 25. julij 1951Torek, 5. maj 1953
Fawzi al-MulkiTorek, 5. maj 1953Torek, 4. maj 1954
Tawfik Abu al-HudaTorek, 4. maj 1954Ponedeljek, 30. maj 1955
Sa`id al-MuftiPonedeljek, 30. maj 1955Četrtek, 15. december 1955
Hazza 'al-MajaliČetrtek, 15. december 1955Sreda, 21. december 1955
Ibrahim HashemSreda, 21. december 1955Nedelja, 8. januar 1956
Samir al-RifaiNedelja, 8. januar 1956Torek, 22. maj 1956
Sa`id al-MuftiTorek, 22. maj 1956Nedelja, 1. julij 1956
Ibrahim HashemNedelja, 1. julij 1956Ponedeljek, 29. oktober 1956
Sulayman al-NabulsiPonedeljek, 29. oktober 1956Sobota, 13. april 1957
Husayin al-KhalidiPonedeljek, 15. april 1957Sreda, 24. april 1957
Ibrahim HashemSreda, 24. april 1957Nedelja, 18. maj 1958
Samir al-RifaiNedelja, 18. maj 1958Sreda, 6. maj 1959
Hazza 'al-MajaliSreda, 6. maj 1959Ponedeljek, 29. avgust 1960
Bahjat TalhouniPonedeljek, 29. avgust 1960Nedelja, 28. januar 1962
Wasfi al-TalNedelja, 28. januar 1962Sreda, 27. marec 1963
Samir al-RifaiSreda, 27. marec 1963Nedelja, 21. april 1963
Hussein ibn NasserNedelja, 21. april 1963Ponedeljek, 6. julij 1964
Bahjat TalhouniPonedeljek, 6. julij 1964Nedelja, 14. februar 1965
Wasfi al-TalNedelja, 14. februar 1965Sobota, 4. marec 1967
Hussein ibn NasserSobota, 4. marec 1967Nedelja, 23. april 1967
Saad JumaaNedelja, 23. april 1967Sobota, 7. oktober 1967
Bahjat TalhouniSobota, 7. oktober 1967Ponedeljek, 24. marec 1969
Abdelmunim al-RifaiPonedeljek, 24. marec 1969Sreda, 13. avgust 1969
Bahjat TalhouniSreda, 13. avgust 1969Sobota, 27. junij 1970
Abdelmunim al-RifaiSobota, 27. junij 1970Sreda, 16. september 1970
Mohammad Daoud Al-AbbasiSreda, 16. september 1970Sobota, 26. september 1970
Ahmad ToukanSobota, 26. september 1970Sreda, 28. oktober 1970
Wasfi al-TalSreda, 28. oktober 1970Nedelja, 28. november 1971
Ahmad al-LawziPonedeljek, 29. november 1971Sobota, 26. maj 1973
Zaid al-RifaiSobota, 26. maj 1973Torek, 13. julij 1976
Mudar BadranTorek, 13. julij 1976Sreda, 19. december 1979
Abdelhamid SharafSreda, 19. december 1979Četrtek, 3. julij 1980
Kassim al-RimawiČetrtek, 3. julij 1980Četrtek, 28. avgust 1980
Mudar BadranČetrtek, 28. avgust 1980Torek, 10. januar 1984
Ahmad ObeidatTorek, 10. januar 1984Četrtek, 4. april 1985
Zaid al-RifaiČetrtek, 4. april 1985Četrtek, 27. april 1989
Zaid ibn ShakerČetrtek, 27. april 1989Ponedeljek, 4. december 1989
Mudar BadranPonedeljek, 4. december 1989Sreda, 19. junij 1991
Taher al-MasriSreda, 19. junij 1991Četrtek, 21. november 1991
Zaid ibn ShakerČetrtek, 21. november 1991Sobota, 29. maj 1993
Abdelsalam al-MajaliSobota, 29. maj 1993Sobota, 7. januar 1995
Zaid ibn ShakerSobota, 7. januar 1995Nedelja, 4. februar 1996
Abdul Karim al-KabaritiNedelja, 4. februar 1996Nedelja, 9. marec 1997
Abdelsalam al-MajaliNedelja, 9. marec 1997Četrtek, 20. avgust 1998
Fayez al-TarawnehČetrtek, 20. avgust 1998Četrtek, 4. marec 1999
Abdelraouf al-RawabdehČetrtek, 4. marec 1999Ponedeljek, 19. junij 2000
Ali Abu al-RaghebPonedeljek, 19. junij 2000Sobota, 25. oktober 2003
Faisal al-FayezSobota, 25. oktober 2003Sreda, 6. april 2005
Adnan BadranSreda, 6. april 2005Nedelja, 27. november 2005
Marouf al-BakhitNedelja, 27. november 2005Nedelja, 25. november 2007
Nader al-DahabiNedelja, 25. november 2007Ponedeljek, 14. december 2009
Samir RifaiPonedeljek, 14. december 2009Sreda, 9. februar 2011
Marouf al-BakhitSreda, 9. februar 2011Ponedeljek, 24. oktober 2011
Awn Shawkat Al-KhasawnehPonedeljek, 24. oktober 2011Sreda, 2. maj 2012
Fayez al-TarawnehSreda, 2. maj 2012Četrtek, 11. oktober 2012
Abdullah EnsourČetrtek, 11. oktober 2012Sreda, 1. junij 2016
Hani Al-Mulki ( prvotni )Sreda, 1. junij 2016Prisotna

Priporočena

Ma Huan, kitajski raziskovalec iz 15. stoletja
2019
Arheološko območje Pompejev - edinstvena mesta na svetu
2019
Etnične skupine Sejšelov
2019