Guvernerji Hongkonga in vodilni delavci po drugi svetovni vojni (druga svetovna vojna)

Hongkong je vzhodnoazijska država, ki je leta 1997 postala posebna upravna regija (SAR) Ljudske republike Kitajske. Pred tem je bil Hong Kong pod britansko upravo. Hongkong ima predsedniško omejeno demokratično vlado, čigar vodja je glavni izvršni organ od leta 1997 - položaj, ki so ga prej imeli guvernerji. Glavni izvršni direktor Hongkonga je vodja vlade in glavni predstavnik ljudi v lokalnih in mednarodnih forumih. Temeljni zakon navaja naloge in odgovornosti, med njimi so: imenovanje sodnikov in javnih uslužbencev, podeljevanje priznanj, sprejemanje zakonov in proračunov, ki jih je sprejel zakonodajni svet, izvajanje zakonodaje in svetovanje o imenovanju ali razrešitvi glavnih uradnikov Ljudske republike Kitajske. . Čeprav temeljni zakon daje izvršilni oblasti, se od njih pričakuje, da se posvetujejo z izvršilnimi in drugimi vladnimi vejami. V obdobju po drugi svetovni vojni, ko je bil Hong Kong v Združenem kraljestvu, je guverner Hongkonga (vedno britanski) služil kot predstavnik monarha Združenega kraljestva. Stališče je zamenjal izvršni direktor Hongkonga leta 1997. Hongkong je imel od 17. svetovne vojne 17 guvernerjev. Guverner je služil kot vodja Izvršnega sveta in poveljeval britanskim silam v tujini Hongkong, katerih dolžnosti in odgovornosti so bile določene v Kraljevem navodilu in v Hongkongu.

Guvernerji Hongkonga in vodilni delavci po drugi svetovni vojni (druga svetovna vojna)

Guverner Franklin Charles Gimson (28. avgust 1945 - 30. avgust 1945)

Gimson je bil prvi guverner Hongkonga za kratko obdobje treh dni. Leta 1914 se je izobraževal v Združenem kraljestvu in začel služiti na Cejlonu kot kadet. Istega dne, ko je prevzel svoje dolžnosti, je Japonska napovedala vojno Hongkongu in je bil ujet in pridržan od marca 1942 do avgusta 1945, ko so se Japonci predali. . Gimson je nemudoma ponovno vzpostavil britanski dominion v Hongkongu, da bi Kitajska ovirala vsako priključitev Hongkonga. Sam je imenoval guvernerja in oblikoval začasno vlado, ko je čakal na zavezniške sile, da znova prevzamejo Hongkong. 30. avgusta 1945 je odstopil in odšel v Združeno kraljestvo, potem ko je administracijo Hongkonga predal brigadirju MacDougallu.

Izvršni direktor Tung Chee-hwa (1997–2005)

Chee-hwa je bil prvi izvršni direktor, ki je služil za dva mandata, čeprav se je drugi mandat predčasno končal zaradi nezadovoljstva ljudi z njegovo upravo. Na to mesto so ga izvolili člani odborov volilnega kolegija. Azijska finančna kriza mu je otežila izpolnjevanje obljube, da bo izboljšala izobraževanje, nastanitev in zadeve starejših, kar je privedlo do pritiska javnosti, da je leta 2005 odstopil s položaja.

Izvršni direktor Donald Tsang Yam-Kuen (2005-2012)

Tsang je bil drugi izvršni direktor Hongkonga, ki je bil v državni upravi od leta 1967. Njegova priljubljenost med ljudmi je videla, da je zamenjal Tung Chee-hwa. Vendar je bil, tako kot njegov predhodnik, kritiziran zaradi napačnih vladnih zadev in je bil vpleten v več polemik, vključno z rušenjem kraljevega pomola. Tsang je v dveh mandatih dosegel več ciljev, vključno z razvojem infrastrukture in reformo izobraževanja, s podaljšanjem obdobja brezplačnega izobraževanja na 12 let.

Izvršni direktor Leung Chun-Ying (do danes)

Chun-Ying je trenutni izvršni direktor, ki je prevzel funkcijo leta 2012 po letih svojega delovanja v politiki. Soočal se je z različnimi kritikami, da je bil član komunistične partije na Kitajskem in da je imel v svojem domu nezakonite zgradbe. Nezakoniti posli, kot je pogodba z avstralskim inženirjem leta 2011, so imeli ključno vlogo pri zmanjševanju priljubljenosti med državljani Hongkonga.

Guvernerji Hongkonga

Prvi guverner Hongkonga po drugi svetovni vojni je bil Franklin Charles Gimson (1945) in zadnji je bil Chris Patten (1992-1997). Med pomembnejšimi guvernerji so Cecil Harcourt, Martin Aitchison Young, David Mercer MacDougall, Alexander Grantham, Edgeworth Beresford David, Robert Brown Black, Edmund Brinsley Teesdale, David CC Trench, Hugh Norman-Walker, Murray MacLehose, Jack Cater, Phillip Haddon-Cave, Edward Youde, David Akers-Jones in David Wilson.

Guvernerji in vodje Hongkonga po drugi svetovni vojniZačetek rokaKonec obdobja
Guverner Franklin Charles GimsonTorek, 28. avgust 1945Četrtek, 30. avgust 1945
Guverner Cecil HarcourtSobota, 1. september 1945Sreda, 1. maj 1946
Guverner Mark Aitchison YoungSreda, 1. maj 1946Sobota, 17. maj 1947
Guverner David Mercer MacDougallSobota, 17. maj 1947Petek, 25. julij 1947
Guverner Alexander GranthamPetek, 25. julij 1947Torek, 31. december 1957
Guverner Edgeworth Beresford DavidTorek, 31. december 1957Četrtek, 23. januar 1958
Guverner Robert Brown BlackČetrtek, 23. januar 1958Torek, 31. marec 1964
Guverner Edmund Brinsley TeesdaleTorek, 31. marec 1964Torek, 14. april 1964
Guverner David CC TrenchTorek, 14. april 1964Torek, 19. oktober 1971
Guverner Hugh Norman-WalkerTorek, 19. oktober 1971Petek, 19. november 1971
Guverner Murray MacLehosePetek, 19. november 1971Sobota, 8. maj 1982
Guverner Jack CaterPonedeljek, 20. november 1978Četrtek, 27. avgust 1981
Guverner Philip Haddon-CaveSobota, 8. maj 1982Četrtek, 20. maj 1982
Guverner Edward YoudeČetrtek, 20. maj 1982Četrtek, 4. december 1986
Guverner David Akers-JonesČetrtek, 4. december 1986Četrtek, 9. april 1987
Guverner David WilsonČetrtek, 9. april 1987Četrtek, 9. julij 1992
Guverner Chris PattenČetrtek, 9. julij 1992Ponedeljek, 30. junij 1997
Izvršni direktor Tung Chee-hwaTorek, 1. julij 1997Sobota, 12. marec 2005
Izvršni direktor Donald Tsang Yam-kuenTorek, 21. junij 2005Sobota, 30. junij 2012
Izvršni direktor Leung Chun-yingNedelja, 1. julij 2012Trenutni izvršni direktor

Priporočena

Ma Huan, kitajski raziskovalec iz 15. stoletja
2019
Arheološko območje Pompejev - edinstvena mesta na svetu
2019
Etnične skupine Sejšelov
2019