Večina atletskih držav po poletnih olimpijskih medaljah na prebivalca

Moderne olimpijske igre so se začele leta 1896 v Atenah in so vključevale 14 narodov in 43 iger. 241 športnikov je sodelovalo na Panatenaičnem stadionu v teh prvih poletnih olimpijskih igrah od starogrške dobe. Število držav, ki sodelujejo na olimpijskih igrah, in število dogodkov se od takrat še naprej povečuje. Leta 2016 je več kot 240 narodov, vključno s predstavniki beguncev, vključenih v olimpijske igre v Rio de Janeiru v Braziliji. Prav tako je več kot 20000 športnih moških in žensk, ki tekmujejo za medalje v 46 športnih disciplinah na 306 prireditvah. Samo ZDA imajo 555 športnikov, ki predstavljajo državo na olimpijskih igrah. Na olimpijskih igrah so države uvrščene glede na število osvojenih medalj. Vrstni red sledi številu zlatih medalj, ki jih je osvojila država. Tri izmed tradicionalnih atletskih držav, in sicer Združene države Amerike, Nemčija in Rusija, so najvišje med državami z največ medaljami v zgodovini olimpijskih iger. Vendar pa so se države uvrstile tudi po številu olimpijskih medalj na prebivalca. Vzeli smo 20 držav z največjim številom poletnih olimpijskih medalj in jih nato razvrstili na podlagi njihovega števila medalj v primerjavi z njihovimi nacionalnimi velikostmi prebivalstva. Nekatere od teh držav so obravnavane spodaj.

Finska

Finska je s 5, 5 milijona prebivalcev uvrščena na prvo mesto med državami, ki so leta 2016 tekmovale na olimpijskih igrah v Riju, glede na število prebivalcev v primerjavi s številom poletnih olimpijskih medalj, ki so jih osvojili. Finska je v svojih 24 nastopih na poletnih olimpijskih igrah osvojila 302 medalj, vključno z zlatom, srebrom in bronami. V državi se delež medalje nanaša na eno medaljo na vsakih 17900 ljudi. S 302 medaljami prevaja 551, 4 medalje na 10 milijonov ljudi in 187 zlatih medalj na 10 milijonov ljudi od 101 zlatih medalj.

Švedska

Švedska je tekmovala v 26 poletnih olimpijskih igrah v zgodovini države, osvojila je 483 medalj v procesu, ko je vključevala zlato, srebro in bron. Država je osvojila 143 zlatih medalj in z 9, 5 milijona prebivalcev vsako medaljo deli 19649 ljudi. Olimpijska medalja države na prebivalca je 492, 8 medalje na deset milijonov ljudi in 151 zlatih medalj za isto število ljudi.

Madžarska

Madžarska je na olimpijskih igrah v Riu leta 2016 nastopila 26. olimpijski nastop. Poleg tega je v prejšnjih 25 nastopih na poletnih olimpijskih igrah država osvojila 475 medalj, vključno z zlatom, srebrom in bronami. Madžarska je v istem obdobju osvojila 167 zlatih medalj. Država, ki ima 10 milijonov prebivalcev, se uvršča na tretje mesto med državami z najvišjimi olimpijskimi medaljami na prebivalca in drugo v zlatih medaljah za Finsko. Na Madžarskem si eno medaljo deli 20792 ljudi, kar pomeni 480, 9 medalje na 10 milijonov ljudi in 168 zlatih medalj na isto število ljudi.

Nordijski uspeh

Če pogledamo države, ki se uvrščajo med 20 najboljših, ki imajo najvišje absolutne številke poletnih olimpijskih medalj, so druge države med tistimi z največjim številom olimpijskih medalj na prebivalca Bolgarija s 297, 8 medaljami na vsakih 10 milijonov ljudi, Švica (235, 2). Avstralija (233, 4), Kuba (188, 6), Nemčija (161, 4), Nizozemska (157, 0), Romunija (138, 5), Velika Britanija (121, 6), Rusija (107, 3) in Francija (100, 8). Nordijske države so bile zaradi razmeroma majhnega števila prebivalstva najuspešnejše države na poletnih olimpijskih igrah. Vendar so te majhne države, zlasti Finska in Švedska, na olimpijskih prireditvah še naprej izjemno dobro delovale. Tudi s svojo majhno populacijo, 1, 6% prebivalstva Združenih držav, je Finski uspelo zaslužiti 12% vseh ameriških poletnih olimpijskih medalj.

Večina atletskih držav po olimpijskih medaljah na prebivalca

RazvrstitevDržavaOlimpijske medalje do leta 2016 na 10 milijonov trenutnih prebivalcev