Seznam finskih predsednikov vlad

Finski predsednik vlade je vodja vlade. Osebo na tem položaju imenuje predsednik, potem ko Parlament določi novega člana državnega sveta. To imenovanje mora potrditi Parlament z večino glasov. Finski premier je pomemben politični vodja v državi in ​​drugod po Evropi.

Predsedniki vlad Republike Finske

Prvi finski predsednik vlade

Pehr Evind Svinhufvud je bil prvi finski predsednik vlade in je bil od novembra 1917 do maja 1918. Preden je postal predsednik vlade, je bil Svinhufvud poslanec v okviru ruskega imperija. Zaradi svoje antiruške drže je bil med letoma 1914 in 1917 izgnan v Sibirijo. Na Finsko se je vrnil na začetku ruske revolucije, ko je postal predsednik vlade. Njegov mandat je zaznamovala finska državljanska vojna, v kateri je ohranjal Komunistično partijo in zagovarjal interese desničarskih strank. Med leti 1931 in 1937 je postal predsednik države.

Najdaljši predsednik finske vlade

Najstarejši premier na Finskem, od aprila 1995 do aprila 2003, je bil Paavo Lipponen. Bil je 59. oseba, ki je imela to pisarno. Pred tem je delal v Parlamentu in leta 1993 postal predsednik Socialdemokratske stranke. Po zmagi na volitvah in imenovanju za predsednika vlade leta 1995 je Lipponen imenoval kabinet petih različnih političnih strank, podpornikov z obeh strani socialnega in gospodarskega spektra. Spošten je po njegovih desno usmerjenih gospodarskih pogledih. Zmanjšanje stopnje brezposelnosti v državi je bil njegov cilj. Pod njegovim mandatom je Finska začela uporabljati evro, zunanja trgovina se je povečala in sprejeti so bili novi ustavni zakoni.

Trenutni finski predsednik vlade

Trenutni finski predsednik vlade je Juha Sipilä. Na tem položaju je od maja 2015, ko je od leta 2012 vodil centersko stranko. Pod njegovim vodstvom je stranka Centra osvojila dodatnih 14 sedežev v parlamentu na volitvah leta 2015. \ t Kot predsednik vlade je bil eden njegovih prvih dejanj ustanovitev večstrankarske večstranske koalicije med svojo politično stranko, finsko stranko in nacionalno koalicijsko stranko. Eden njegovih največjih izzivov kot predsednika vlade je upadanje finskega gospodarstva. Da bi to preprečili, si je Sipilä prizadeval za zmanjšanje državne porabe (vključno z javnim izobraževanjem) in za zmanjšanje stroškov dela. Nobeden od teh pristopov ni bil priljubljen pri splošni javnosti

Dodatni predsedniki vlad lahko najdete v spodnji tabeli.

Naloge finskega predsednika vlade

Finski predsednik vlade je odgovoren za imenovanje članov Sveta sedežev. Predsednik vlade lahko predsedniku predloži odstopna obvestila tudi za člane vlade. Predsednik vlade nadzoruje delo ministrov in zagotavlja ustrezno delovanje v okviru vladnih programov. Da bi lahko opravljal to vlogo, lahko predsednik vlade vodi in načrtuje seje vlade, pri čemer izbere teme za dnevni red. Oseba v tem položaju usklajuje tudi politike Evropske unije za državo ter vladne komunikacijske in državne lastniške politike.

Predsedniki vlad Republike Finske

Predsedniki vlad Republike FinskeZačetek rokaKonec obdobja
Pehr Evind SvinhufvudTorek, 27. november 1917Ponedeljek, 27. maj 1918
Juho Kusti PaasikiviPonedeljek, 27. maj 1918Sreda, 27. november 1918
Lauri IngmanSreda, 27. november 1918Četrtek, 17. april 1919
Kaarlo CastrénČetrtek, 17. april 1919Petek, 15. avgust 1919
Juho VennolaPetek, 15. avgust 1919Ponedeljek, 15. marec 1920
Rafael ErichPonedeljek, 15. marec 1920Sobota, 9. april 1921
Juho VennolaSobota, 9. april 1921Petek, 2. junij 1922
Aimo CajanderPetek, 2. junij 1922Torek, 14. november 1922
Kyösti KallioTorek, 14. november 1922Petek, 18. januar 1924
Aimo CajanderPetek, 18. januar 1924Sobota, 31. maj 1924
Lauri IngmanSobota, 31. maj 1924Torek, 31. marec 1925
Antti TulenheimoTorek, 31. marec 1925Četrtek, 31. december 1925
Kyösti KallioČetrtek, 31. december 1925Ponedeljek, 13. december 1926
Väinö TannerPonedeljek, 13. december 1926Sobota, 17. december 1927
Juho SunilaSobota, 17. december 1927Sobota, 22. december 1928
Oskari MantereSobota, 22. december 1928Petek, 16. avgust 1929
Kyösti KallioPetek, 16. avgust 1929Petek, 4. julij 1930
Pehr Evind SvinhufvudPetek, 4. julij 1930Sreda, 18. februar 1931
Juho SunilaSobota, 21. marec 1931Sreda, 14. december 1932
Toivo Mikael KivimäkiČetrtek, 15. december 1932Sreda, 7. oktober 1936
Kyösti KallioSreda, 7. oktober 1936Sreda, 17. februar 1937
Aimo CajanderPetek, 12. marec 1937Petek, 1. december 1939
Risto RytiPetek, 1. december 1939Četrtek, 19. december 1940
Johan Wilhelm RangellPetek, 3. januar 1941Petek, 5. marec 1943
Edwin LinkomiesPetek, 5. marec 1943Torek, 8. avgust 1944
Antti HackzellTorek, 8. avgust 1944Četrtek, 21. september 1944
Urho CastrénČetrtek, 21. september 1944Petek, 17. november 1944
Juho Kusti PaasikiviPetek, 17. november 1944Sobota, 9. marec 1946
Mauno PekkalaTorek, 26. marec 1946Četrtek, 29. julij 1948
Karl-August FagerholmČetrtek, 29. julij 1948Petek, 17. marec 1950
Urho KekkonenPetek, 17. marec 1950Torek, 17. november 1953
Sakari TuomiojaTorek, 17. november 1953Sreda, 5. maj 1954
Ralf TörngrenSreda, 5. maj 1954Sreda, 20. oktober 1954
Urho KekkonenSreda, 20. oktober 1954Sobota, 3. marec 1956
Karl-August FagerholmSobota, 3. marec 1956Ponedeljek, 27. maj 1957
VJ SukselainenPonedeljek, 27. maj 1957Petek, 29. november 1957
Rainer von FieandtPetek, 29. november 1957Sobota, 26. aprila 1958
Reino KuuskoskiSobota, 26. aprila 1958Petek, 29. avgust 1958
Karl-August FagerholmPetek, 29. avgust 1958Torek, 13. januar 1959
VJ SukselainenTorek, 13. januar 1959Petek, 14. julij 1961
Martti MiettunenPetek, 14. julij 1961Petek, 13. april 1962
Ahti KarjalainenPetek, 13. april 1962Sreda, 18. december 1963
Reino Ragnar LehtoSreda, 18. december 1963Sobota, 12. september 1964
Johannes VirolainenSobota, 12. september 1964Petek, 27. maj 1966
Rafael PaasioPetek, 27. maj 1966Petek, 22. marec 1968
Mauno KoivistoPetek, 22. marec 1968Četrtek, 14. maj 1970
Teuvo AuraČetrtek, 14. maj 1970Sobota, 15. avgust 1970
Ahti KarjalainenSobota, 15. avgust 1970Petek, 29. oktober 1971
Teuvo AuraPetek, 29. oktober 1971Sreda, 23. februar 1972
Rafael PaasioSreda, 23. februar 1972Ponedeljek, 4. september 1972
Kalevi SorsaPonedeljek, 4. september 1972Petek, 13. junij 1975
Keijo LiinamaaPetek, 13. junij 1975Nedelja, 30. november 1975
Martti MiettunenNedelja, 30. november 1975Nedelja, 15. maj 1977
Kalevi SorsaNedelja, 15. maj 1977Četrtek, 26. april 1979
Mauno KoivistoSobota, 26. maj 1979Torek, 26. januar 1982
Kalevi SorsaPetek, 19. februar 1982Četrtek, 30. april 1987
Harri HolkeriČetrtek, 30. april 1987Petek, 26. april 1991
Esko AhoPetek, 26. april 1991Četrtek, 13. april 1995
Paavo LipponenČetrtek, 13. april 1995Četrtek, 17. april 2003
Anneli JäätteenmäkiČetrtek, 17. april 2003Torek, 24. junij 2003
Matti VanhanenTorek, 24. junij 2003Torek, 22. junij 2010
Mari KiviniemiTorek, 22. junij 2010Sreda, 22. junij 2011
Jyrki KatainenSreda, 22. junij 2011Torek, 24. junij 2014
Alexander StubbTorek, 24. junij 2014Petek, 29. maj 2015
Juha SipiläPetek, 29. maj 2015Trenutno

Priporočena

Dejstva o kanadskih prerijskih provincah
2019
Kakšna je razlika med polotokom in rtom?
2019
Kaj so najpomembnejša živila na svetu?
2019