Predsedniki vlad Srbije od leta 1991

Srbija je balkanska država na vzhodu Evrope. Srbija je republika z enodomnim zakonodajnim sistemom. Glavne naloge predsednika vlade so usmerjanje vlade, ki predseduje kabinetu imenovanih ministrov. Urad je bistvenega pomena za vladno funkcionalnost, saj je odstop predsednika vlade enakovreden padcu vlade.

Zgodovina

Položaj predsednika vlade se je v dveh stoletjih, ko je urad obstajal, že večkrat spremenil. Izraz premiera je bil pogovorno uporabljen šele od leta 1991 in v svoji zgodovini je bil položaj uradno znan kot predsednik Vlade Republike Srbije v nekoliko drugačnih variantah. Leta 1805 je bil imenovan za predsednika Sveta ECB, preden je bil leta 1815 do leta 1861 imenovan za predstavnika kneza, nato pa je bil spremenjen v predsednika ministrstva. Tako je ostala do leta 1903, ko je bila ponovno spremenjena, da bi predstavljala vodjo Sveta ministrov in nato Izvršni svet do leta 1991, preden se je spremenil v sedanji uradni naziv.

Ti predsedniki vlad so bili voditelji vlad v Srbiji od razpada komunistične Jugoslavije.

Dragutin Zelenović (od januarja do decembra 1991)

Dragutin Zelenović, ki je trajal manj kot celo leto, je bil član Socialistične stranke Srbije (SPS). Svojo funkcijo je prevzel januarja 1991 in njegova vlada je bila zaprisežena februarja 1991. Vendar je nazadnje izgubil podporo stranke in odstopil decembra 1991. Glavni razlog za propad njegove vlade je bil naveden kot gospodarski neuspeh.

Radoman Božović (1991-1993)

Radoman Božović je postal predsednik vlade decembra 1991, ko je bil izvoljen iz SPS. Eden od vrhuncev njegovega mandata je bila birokratska narava njegove vlade z več kot polovico državnega gospodarstva pod neposredno ali pomožno lastniščino države. Inflacija se je dvignila na rekordno raven, vendar je lahko svojo pisarno obdržal s podporo srbske radikalne stranke (SRS). Zavrnil je še en mandat, ker ni želel več podpore SRS.

Nikola Šainović (1993-1994)

Nikola Šainović je postal predsednik vlade februarja 1993 na strani stranke SPS s podporo SRS. Marca 1994 je odstopil s položaja in postal namestnik predsednika vlade Jugoslavije.

Mirko Marjanović (1994-2000)

Mirko Marjanović je postal predsednik vlade marca 1994 tudi na vstopnici SPS. Njegova pooblastila so bila omejena zaradi vladavine srbskega predsednika Slobodana Miloševića. O njegovem prvem mandatu do leta 1998 ni veliko povedanega, potem pa je bil ta čas izvoljen tudi za drugi mandat s podporo SRS. Njegov drugi mandat je bil prav tako zapostavljen s podobnimi trditvami, saj je bil Milošević takrat predsednik Jugoslavije. Oktobra 2000 je odstopil s položaja.

Milomir Minić (2000-2001)

Milomir Minić je 5. oktobra postal peti predsednik vlade Srbije, ki je vodil prehodno vlado, ki se je končala januarja 2001 po parlamentarnih volitvah v Srbiji decembra 2000.

Zoran Đinđić (2001-2003)

Januarja 2001 je Zoran Đinđić postal šesti premier Srbije. Vodil je 19. stranko Demokratično opozicijo Srbije, ki je sčasoma zrušila Miloševića. Marca 2003 je bil umorjen zaradi svojih pro-demokratičnih reform in ugodnih odnosov z Zahodom, ki so bili močno prizadeti.

Zoran Živković (2003-2004)

Zoran Živković je prevzel funkcijo marca 2003 in vodil vrsto ofenzivnih ukrepov proti korupciji in organiziranemu kriminalu, vendar se je njegova vlada marca 2004 zaradi manj pomembnih aretacij in številnih škandalov v manj kot letu dni sesula.

Vojislav Koštunica (2004-2008)

Vojislav Koštunica je marca 2004 postal osmi premier Srbije, ki je s podporo SPS vodil manjšinsko vlado. Zasedel je dva mandata in njegov mandat je bil podoben običajnim predsednikom vlad, ki so imeli kritičen pogled na Zahod. Znan je bil tudi po močnih antikomunističnih pogledih.

Mirko Cvetković (2008-2012)

Mirko Cvetković je postal predsednik vlade junija 2008 po volitvah maja 2008. Njegovo mandat je značilnost ponovne izgradnje države in izboljšanja srbskega gospodarstva kot njegovega preferenca, namesto da bi se ukvarjala s težkimi političnimi vprašanji ali se osredotočala posebej na njih. Njegov mandat se je končal julija 2012.

Ivica Dačić (2012-2014)

Ivica Dačić je prevzel funkcijo junija 2012. To je bil prvič od leta 2000, da so Miloševićevi zavezniki prišli na oblast, tako da so bile Dačičeve primarne dejavnosti osredotočene na preoblikovanje podobe stranke in tudi na izboljšanje stagnacijskega gospodarstva, ki je postalo stalni predmet njegovega mandata . Srbijo je odločno vodil na proevropski poti.

Aleksandar Vučić

Aleksandar Vučić je sedanji in 11. predsednik srbske vlade. Leta 2014 je prevzel funkcijo. Glavni cilj njegove vlade je bil, da se pridruži EU, potem ko je Srbija dobila status kandidatke in uradno začela pogajanja z Evropsko komisijo in Evropskim svetom leta 2014.

Predsedniki vlad Srbije od leta 1991

Predsedniki vlad Srbije od leta 1991Čas v službi
Dragutin Zelenović

Od januarja do decembra 1991
Radoman Božović

1991-1993
Nikola Šainović

1993-1994
Mirko Marjanović

1994-2000
Milomir Minić

2000-2001
Zoran Đinđić

2001-2003
Zoran Živković

2003-2004
Vojislav Koštunica

2004-2008
Mirko Cvetković

2008-2012
Ivica Dačić

2012–2014
Aleksandar Vučić2014-danes

Priporočena

Kje se nahajajo gore Qin?
2019
Kaj je kontinent v Bangladešu?
2019
Katere države v srednji in severni Ameriki imajo največje število nacionalnih parkov?
2019