Predsedniki Paragvaja skozi zgodovino

Republika Paragvaj je država, ki nima izhoda na morje v Južni Ameriki. Paragvaj meji na Argentino, Brazilijo in Bolivijo in leži na bregu reke Paragvaj. Država je reprezentativna demokratična republika, za katero je značilno več političnih strank in ločitev oblasti med tremi vejami oblasti. Izvršilno vejo vodi predsednik, zakonodajalec pa nacionalni kongres. Predsednik je tako predsednik države in vlada Paragvaja. On ali ona predseduje sejam kabineta, predstavlja predlog zakona za razpravo v obeh domovih in varuje ozemlje države. Predsednik imenuje vladne uradnike, veleposlanike in druge državne uradnike.

Izberite predsednike Paragvaja

Fulgencio Yegros

Fulgencio Yegros se je rodil v tradicionalnem vojaškem ozadju in se pridružil španski kolonialni vojski. Med britansko invazijo na Rio de la Plata je bil leta 1807 del paragvajskih sil. Dobil je guvernerstvo Misionesov in ustanovil prvo vojaško akademijo v neodvisnem Paragvaju. Fulgencio Yegros je bil eden glavnih vojaških osebnosti v revoluciji, ki je pripeljala do neodvisnosti Paragvaja. Po osamosvojitvi države je od junija 1811 do oktobra 1813 postal predsednik Paragvaja.

Carlos Antonio López

Carlos Antonio López je bil predsednik in vodja Paragvaja od marca 1844 do septembra 1862 po smrti svojega strica Rodrigueza de Francia. Državi je služil najdlje v zgodovini post-neodvisnega Paragvaja. Preden je postal predsednik, je bila del vojaške hunte, ki je vladala državi po smrti Francie. Leta 1844 je prevzel diktatorsko oblast in pripeljal državo k sprejetju prve ustave, ki je privedla do spremembe njegovega položaja od konzula do predsednika. Ustava je zakonsko sankcionirala njegove diktatorske pristojnosti in podaljšala njegov mandat na 10 let. Lopezova vlada je bila namenjena izgradnji in krepitvi vojaških sil države. Vendar so njegove zunanje politike in odnosi povzročili veliko diplomatskih sporov z Brazilijo, Veliko Britanijo in ZDA. Ukinil je suženjstvo in mučenje ter izpustil vse politične zapornike. Nasledil ga je sin po njegovi smrti leta 1862.

Federico Franco

Federico Franco je bil predsednik Paragvaja od 2012 do 2013, ki je bil prvič izvoljen za podpredsednika države na volitvah 2008. Predsedstvo je po prepustitvi predsednika Fernanda Luga junija 2012 prevzel predsedstvo, da bi dokončal predsedniški mandat, ki se je končal avgusta 2013. V kratkem času je preuredil svojo vlado in nadaljeval pogajanja z Rio Tinto Alcan. aluminij. Odobril je tudi prodajo gensko spremenjenih sojinih zrn iz Monsanta v državi. Zaključil je mandat Luga in ga je zamenjal Horacio Cartes.

Sedanji predsednik

Sedanji predsednik Paragvaja Mario Abdo Benitez je bil izvoljen leta 2018. Rodil se je leta 1971 v Asunciónu.

Predsedniki Paragvaja skozi zgodovino

Predsedniki ParagvajaZačetek rokaKonec obdobja
Fulgencio Yegros19. junij 181112. oktober 1813
José Gaspar Rodríguez de Francia12. oktober 181312. februar 1814
Fulgencio Yegros12. februar 181412. junij 1814
José Gaspar Rodríguez de Francia12. junij 181420. september 1840
Manuel Antonio Ortiz20. september 184022. januar 1841
Juan José Medina22. januar 18419. februar 1841
Mariano Roque Alonzo9. februar 184114. marec 1841
Carlos Antonio López14. marec 184113. marec 1844
Mariano Roque Alonzo14. marec 184113. marec 1844
Carlos Antonio López14. marec 184410. september 1862
Francisco Solano López10. september 186215. avgust 1869
Cirilo Antonio Rivarola15. avgust 186931. avgust 1870
Facundo Machaín31. avgust 18701. september 1870
Cirilo Antonio Rivarola1. september 187018. december 1871
Salvador Jovellanos18. december 187125. november 1874
Juan Bautista Gill25. november 187412. april 1877
Higinio Uriarte12. april 187725. november 1878
Cándido Bareiro25. november 18784. september 1880
Bernardino Caballero4. september 188025. november 1886
Patricio Escobar25. november 188625. november 1890
Juan Gualberto González25. november 18909. junij 1894
Marcos Morínigo9. junij 189425. november 1894
Juan Bautista Egusquiza25. november 189425. november 1898
Emilio Aceval25. november 1898Četrtek, 9. januar 1902
Andrés Héctor CarvalloČetrtek, 9. januar 1902Torek, 25. november 1902
Juan Antonio EscurraTorek, 25. november 1902Ponedeljek, 19. december 1904
Juan Bautista GaonaPonedeljek, 19. december 1904Sobota, 9. december 1905
Cecilio BáezSobota, 9. december 1905Nedelja, 25. november 1906
Benigno FerreiraNedelja, 25. november 1906Sobota, 4. julij 1908
Emiliano González NaveroSobota, 4. julij 1908Petek, 25. november 1910
Manuel GondraPetek, 25. november 1910Torek, 17. januar 1911
Albino JaraTorek, 17. januar 1911Sreda, 5. julij 1911
Liberato Marcial RojasSreda, 5. julij 1911Sreda, 28. februar 1912
Pedro PeñaSreda, 28. februar 1912Petek, 22. marec 1912
Emiliano González NaveroPetek, 22. marec 1912Četrtek, 15. avgust 1912
Eduardo SchaererČetrtek, 15. avgust 1912Torek, 15. avgust 1916
Manuel FrancoTorek, 15. avgust 1916Četrtek, 5. junij 1919
José Pedro MonteroČetrtek, 5. junij 1919Nedelja, 15. avgust 1920
Manuel GondraNedelja, 15. avgust 1920Ponedeljek, 7. november 1921
Eusebio AyalaPonedeljek, 7. november 1921Četrtek, 12. april 1923
Eligio AyalaČetrtek, 12. april 1923Ponedeljek, 17. marec 1924
Luis Alberto RiartPonedeljek, 17. marec 1924Petek, 15. avgust 1924
Eligio AyalaPetek, 15. avgust 1924Sreda, 15. avgust 1928
José GuggiariSreda, 15. avgust 1928Ponedeljek, 15. avgust 1932
Eusebio AyalaPonedeljek, 15. avgust 1932Ponedeljek, 17. februar 1936
Rafael FrancoČetrtek, 20. februar 1936Nedelja, 15. avgust 1937
Félix PaivaPonedeljek, 16. avgust 1937Torek, 15. avgust 1939
José EstigarribiaTorek, 15. avgust 1939Sobota, 7. september 1940
Higinio MoríñigoSobota, 7. september 1940Četrtek, 3. junij 1948
Juan Manuel FrutosČetrtek, 3. junij 1948Nedelja, 15. avgust 1948
Juan GonzálezNedelja, 15. avgust 1948Nedelja, 30. januar 1949
Raimundo RolónNedelja, 30. januar 1949Nedelja, 27. februar 1949
Felipe MolasNedelja, 27. februar 1949Sobota, 10. september 1949
Federico ChávezSobota, 10. september 1949Sreda, 5. maj 1954
Tomás RomeroSreda, 5. maj 1954Nedelja, 15. avgust 1954
Alfredo StroessnerNedelja, 15. avgust 1954Petek, 3. februar 1989
Andrés RodríguezPetek, 3. februar 1989Nedelja, 15. avgust 1993
Juan Carlos WasmosyNedelja, 15. avgust 1993Sobota, 15. avgust 1998
Raúl CubasSobota, 15. avgust 1998Nedelja, 28. marec 1999
Luis GonzálezNedelja, 28. marec 1999Petek, 15. avgust 2003
Nicanor DuartePetek, 15. avgust 2003Petek, 15. avgust 2008
Fernando LugoPetek, 15. avgust 2008Petek, 22. junij 2012
Federico FrancoPetek, 22. junij 2012Četrtek, 15. avgust 2013
Horacio Cartes15. avgust 201315. avgust 2018
Mario Abdo Benitez15. avgust 2018Prisotna

Priporočena

Dejstva o kanadskih prerijskih provincah
2019
Kakšna je razlika med polotokom in rtom?
2019
Kaj so najpomembnejša živila na svetu?
2019