Predsedniki Libanona od osamosvojitve

Libanon je parlamentarna demokratična republika, kjer je predsednik vlade predsednik vlade. Od konca francoskega mandata leta 1945 so ti predsedniki pomagali voditi Libanonsko republiko. Predsednik Libanona je pooblaščen za imenovanje ali izgon predsednikov vlad in ministrov. Predsednik je vrhovni poveljnik oboroženih sil in ima pooblastila za razpustitev Parlamenta. Predsednik razglaša zakone, akreditira veleposlanike in ratificira mednarodne pogodbe.

Predsedniki Libanona od neodvisnosti od Francije

Bechara Khoury

Bechara Khoury je bil libanonski predsednik od 24. oktobra 1945 do 18. septembra 1952. 10. avgusta 1890 je bil rojen kot kristjan iz Maronita v Rechmayi v Libanonu. Študiral je pravo v Parizu. Kot odvetnik je delal pred odhodom v Egipt leta 1915 na začetku prve svetovne vojne. Po vrnitvi v Libanon leta 1919 je bil v ospredju ustanovitve napredne stranke in je bil izvoljen v zakonodajalec leta 1929, 1934 in 1937. Kasneje je bil na več ministrskih mestih, na mestu predsednika vlade, kot tudi v senatu. Leta 1932 je ustanovil ustavni blok.

Camille Chamoun

Camille Chamoun je bila predsednica države od 23. septembra 1952 do 22. septembra 1958. Rodil se je 3. aprila 1900 v Deir el Qamar, ko je bil Libanon del Otomanskega cesarstva. Po končanem študiju na univerzi St. Joseph je postal odvetnik. Sam Maronski kristjan, Chamoun je bil aktiven v skupini krščanskih ustavnih blokov. Po predsedniških ambicijah, ki jih je zmagala Bechara Khoury na volitvah leta 1948, je Chamoun organiziral parlamentarno opozicijo. Chamoun je bil izvoljen za naslednika Khouryja leta 1952. Vodil je reforme v upravnem sektorju, da bi zagotovil bolj učinkovito upravljanje Libanona.

Fuad Chehab

Feud Chehab je bil libanonski predsednik od 18. septembra 1952 do 22. septembra 1952 in spet od 23. septembra 1958 do 22. septembra 1964. Rodil se je 19. marca 1902 v okrožju Keserwan in se udeležil vojaškega usposabljanja v Franciji. in Sirijo. Do leta 1945 je opravljal funkcijo poveljnika libanonske vojske in odrekel je vojaško podporo predsedniku Bechari Khouryju, ki ga je spodbudil, da odstopi od nasprotovanja. Leta 1952 je delal na več ministrskih mestih in kot predsednik vlade. Chehab je leta 1958 nasledil Chamuna kot predsednik in začel z ukrepi za ponovno vzpostavitev nacionalne enotnosti.

Charles Helou

Charles Helou je bil predsednik Libanona od 23. septembra 1964 do 22. septembra 1970. Rojen je bil 25. septembra 1913 v Bejrutu, leta 1934 pa je pridobil pravno izobrazbo na Univerzi Svetega Jožefa. skupina, ki je ustanovila libanonsko stranko Phalanges, čeprav se je kasneje umaknil. Leta 1947 je kot veleposlanik zastopal Libanon v Vatikanu, nato pa je bil minister za pravosodje, zdravstvo in izobraževanje.

Drugi predsedniki Libanona

Ostali predsedniki Libanona so: Sulejman Frangieh (1970-1976); Elias Sarkis (1976-1982); Bachir Gemayel (1982); Amine Gemayel (1982-1988); Selim Hoss (1988-1989); Michel Aoun (1988-1990); René Moawad (1989); Selim Hoss (1989); Elias Hrawi (1989-1998); Émile Lahoud (1998-2007); Fouad Siniora (2007–2008); Michel Suleiman (2008–2014); Tammam Salam (2014–2016) in Michel Aoun (2016 do danes).

Predsedniki Libanona od neodvisnosti od Francije

Predsedniki Libanonske republikeZačetek rokaKonec obdobja
Bechara KhourySreda, 24. oktober 1945Četrtek, 18. september 1952
Fuad ChehabČetrtek, 18. september 1952Ponedeljek, 22. september 1952
Camille ChamounTorek, 23. september 1952Ponedeljek, 22. september 1958
Fuad ChehabTorek, 23. september 1958Torek, 22. september 1964
Charles HelouSreda, 23. september 1964Torek, 22. september 1970
Sulejman FrangiehSreda, 23. september 1970Sreda, 22. september 1976
Elias SarkisČetrtek, 23. september 1976Sreda, 22. september 1982
Bachir GemayelPonedeljek, 23. avgust 1982Torek, 14. september 1982
Amine GemayelČetrtek, 23. september 1982Četrtek, 22. september 1988
Selim HossČetrtek, 22. september 1988Nedelja, 5. november 1989
Michel AounČetrtek, 22. september 1988Sobota, 13. oktober 1990
René MoawadNedelja, 5. november 1989Sreda, 22. november 1989
Selim HossSreda, 22. november 1989Petek, 24. november 1989
Elias HrawiPetek, 24. november 1989Torek, 24. november 1998
Émile LahoudTorek, 24. november 1998Sobota, 24. november 2007
Fouad SinioraSobota, 24. november 2007Nedelja, 25. maj 2008
Michel SuleimanNedelja, 25. maj 2008Nedelja, 25. maj 2014
Tammam SalamNedelja, 25. maj 2014Ponedeljek, 31. oktober 2016
Michel Aoun ( prvotni )Ponedeljek, 31. oktober 2016Trenutno sedeči predsednik

Priporočena

Kje se nahajajo gore Qin?
2019
Kaj je kontinent v Bangladešu?
2019
Katere države v srednji in severni Ameriki imajo največje število nacionalnih parkov?
2019