Najmanj naseljeni otoki na Hrvaškem

Hrvaška, država na evropski celini, ima skoraj 720 otokov ob vzhodni obali Jadranskega morja. Od 720 otokov je samo 47 naseljenih. Drugi viri kažejo, da je na Hrvaškem okoli 67 naseljenih otokov. Nekateri otoki, ki so bili prej zasedeni, so se v zadnjih letih zmanjšali zaradi nezadostne gospodarske aktivnosti. Trend depopulacije je privedel do tega, da imajo nekateri otoki zelo malo stalnih naseljencev, kot je opisano v nadaljevanju.

Pet najmanj naseljenih otokov na Hrvaškem

Moški otok Srakane

Nahaja se južno od Vele Srakane na Jadranskem morju, otok pa je najmanj naseljen na vseh hrvaških otokih. Statistični podatki kažejo, da ima otok samo dva prebivalca. V poletnem obdobju pa bosta na otoku prebivala samo na otoku. Glavne gospodarske dejavnosti, ki jih opravljajo, so ribištvo in kmetijstvo. Velikost otoka Male Srakane je 0, 61 km2, najvišja točka pa le 4 metre nad morsko gladino. S samo dvema naseljencema ima otok gostoto prebivalstva 3, 3 na kvadratni kilometer.

Otok Vele Srakane

Vele Srakane je otok v hrvaškem delu Jadranskega morja. Otok ima samo tri ljudi, zaradi česar je drugi najmanj naseljeni otok. Otok Vele Srakane ima površino 1, 15 km2, kar pomeni gostoto prebivalstva 2, 6 prebivalca na kvadratni kilometer. Vela straža je najvišja točka, ki je visoka le 59 metrov. Vele Srakane nima moderne opreme in infrastrukture, kot so ceste, tekoča voda, trgovine ali pristanišče. Vendar pa obstaja električna energija. Glavna dejavnost je kmetijstvo in ribištvo.

Otok Biševo

Biševo, otok v Jadranskem morju, je sredi dalmatinskih arhipelagov. Otok ima skupno površino 5, 8 kvadratnih kilometrov. Po sedanjem popisu prebivalstva živi 15 ljudi. Straženica je najvišji vrh 239 metrov. Gostota prebivalstva je 2, 6 ljudi na kvadratni kilometer. Območje okoli središča otoka je rodovitno, medtem ko je severna stran prekrita z borovim gozdom, preostali del otoka pa je prekrit z golimi skalami ali makijem. Ribolovne dejavnosti potekajo ob obalnem morskem pasu.

Otok Kornat

Otok Kornat je kot četrti najmanj zaseden otok le 19 ljudi. Otok Kornat, ki se nahaja v srednji Dalmaciji, je 16. največji otok na Hrvaškem, ki zavzema skupno površino 32, 44 kvadratnih kilometrov. Gostota prebivalstva je 0, 6 na kvadratni kilometer, najvišja točka pa 237 metrov. Otok je bogat s kmetijstvom in ribištvom. Velik del je bil uničen v požaru leta 2007, tragedija, v kateri so poginili gasilci, ko so se borili proti ognju.

Otok Ošljak

Otok Ošljak je peti najmanj zaseden otok na Hrvaškem s skupno 29 prebivalci. Otok se nahaja v zadarskem arhipelagu med otokom Ugljan in celino južno od Zadra. Celotna površina, ki jo zaseda otok Ošljak, znaša 0, 3 km2. Lazaret je najvišja točka na 90 metrov. Gostota prebivalstva je 96, 7 oseb na kvadratni kilometer, glavna gospodarska dejavnost pa je ribolov.

Depopulacijski problem s hrvaškimi otoki

Trenutno se skoraj vsi hrvaški otoki soočajo s problemom depopulacije. Delež starejših se povečuje, saj mladi ne želijo živeti na nerazvitih otokih. Drugi razlogi so težave s prevozom na celino med turistično sezono zunaj sezone, visoke cene blaga, omejene sodobne možnosti zaposlitve in nerazviti izobraževalni sistemi. Kljub temu, da so bili otoki naseljeni že v neolitiku, je bila rast prebivalstva počasna zaradi sovražnosti med majhnimi skupinami prebivalcev, geografske izolacije in zmanjšane genske raznolikosti. Nekateri otoki so bili zapuščeni zaradi piratskih dejavnosti, medtem ko so drugi le nenaseljeni.

Najmanj naseljeni otoki na Hrvaškem

RazvrstitevOtokPrebivalstvo (2011)Površina (km2)Najvišja točka (m)Gostota prebivalstva (km2)
1Moški Srakane20, 61403.3
2Vele Srakane31.15592.6
3Biševo155.82392.6
4Kornat1932.32370, 6
5Ošljak290, 39096.7
6Rivanj314.41127
7Zverinac434.211110.2
8Sestrunj4815.031853.2
9Premuda649.25886.9
10Ilovik855.29216.3
11Drvenik Mali873.37926.4
12Unije8816.921325.2

Priporočena

El Yunque Rainforest, Puerto Rico
2019
Plazilci, rojeni v Ekvadorju
2019
Narodne dvoživke na Tajskem
2019