Mesta New7Wonders

New7Wonders Cities je seznam mest, izbranih na podlagi internetne ankete, ki jo je začela fundacija New7Wonders in katere cilj je izbrati mesta, ki najbolje predstavljajo dosežke urbane civilizacije. Ameriški poslovnež Bernard Weber je bil odgovoren za ankete, kasneje pa je združil strokovnjake, ki so izbrali 77 mest iz 1.200 nominiranih mest po vsem svetu. Potem je bila izvedena globalna anketa, da bi izbrali sedem zmagovalnih mest, ki so bila objavljena leta 2014 in sta vključevala Vigan, Kuala Lumpur, Durban, Doha, Bejrut, Havano in La Paz.

7. Bejrut

Allenbyjeva ulica, središče Bejruta.

Bejrut je največje mesto v Libanonu in je tudi glavno mesto države. Mesto se nahaja ob sredozemski obali in je tudi največje pristanišče v državi. Prebivalstvo mesta je ocenjeno na okoli 361.366 oseb na svojem območju, ki pokriva 40 kvadratnih kilometrov. Bejrut je eno najstarejših mest na svetu, kjer arheologi odkrivajo prazgodovinska orodja v mestu, ki kažejo, da so se prvi prebivalci naselili v Bejrutu v srednjem paleolitiku. Mesto je dobilo ime po kanaansko-feničanskem izrazu "be'erot", ki se zaradi prisotnosti podzemne vode v mestu ohlapno prevaja v "vodnjake". Bejrut je zrasel iz velikega pomorskega pristanišča, da bi postal eno najbolj razvitih mest v Sredozemlju in je postal finančno, gospodarsko, zdravstveno, izobraževalno in politično središče Libanona. Bejrut je bil leta 2015 med sedmimi kandidati na seznamu New7Wonder Cities.

6. Doha

Visoki vzponi Dohe.

Doha je glavno mesto Katarja in je tudi največje narodno mesto. Po ocenah v Dohi živi 1.351.000 ljudi, ki prebivajo na njenem območju s 51 kvadratnimi kilometri, kar pomeni 27.000 prebivalcev na kvadratni kilometer, kar je najvišja v državi. Mesto je bilo ustanovljeno v 18. stoletju z najzgodnejšo evropsko dokumentacijo o njenem obstoju od leta 1765. Doha je dobila ime po arabskem izrazu “Ad Dawha”, kar pomeni “veliko drevo”. leta 1971, ko je narod postal neodvisen. Mesto je iz majhnega pristaniškega mesta v začetku 20. stoletja zraslo v sodobno mesto z ducati nebotičnikov. Doha je gospodarsko srce naroda z vsemi glavnimi katarskimi naftnimi družbami s sedežem v mestu. Doha je bila med mesti, ki so bila leta 2015 izbrana za New7Wonder Cities.

5. Durban

Pogled iz zraka v Durban, Južna Afrika.

Durban je tretje največje mesto v Južni Afriki in glavno mesto province KwaZulu-Natal. Mesto je tudi eno izmed najbolj gosto naseljenih mest v državi z 595.000 prebivalci, ki prebivajo na njenem območju s površino 87.22 kvadratnih kilometrov, kar pomeni, da je gostota prebivalstva 6.800 prebivalcev na kvadratni kilometer. Durban se nahaja ob obali Indijskega oceana in je najbolj obremenjeno pristanišče na celini. Durban je bil naseljen s človeškimi prebivalci že od 100.000 pr. N. Sedanje mesto so leta 1824 ustanovili britanski naseljenci pod vodstvom poročnika FG. Durban je gospodarsko središče mesta KwaZulu-Natal in je tretje najbogatejše mesto v državi z BDP v višini približno 63, 9 milijarde dolarjev. Mesto je tudi kulturno središče v regiji in je bilo dom slavnega kralja Shake iz kraljestva Zulu. Durban je bil eno od južnoafriških mest, ki je gostilo svetovno prvenstvo v nogometu 2010. Leta 2015 je bil Durban edino afriško mesto, ki se je uvrstilo na seznam New7Wonder Cities.

4. Havana

Panorama Havane.

Havana je glavno mesto Kube in je tudi največje mesto v državi. Maja 2015 je mesto prešlo v New7Wonder Cities in je bilo edino kubansko mesto na seznamu. Havana je najbolj naseljeno mesto v državi z več kot 2, 1 milijona prebivalcev, ki prebivajo v njenem območju, ki obsega 281, 18 kvadratnih kilometrov. Havana so ustanovili avgusta 1515 španski raziskovalci pod vodstvom Diega Velazqueza de Cuellarja, da bi postali glavno trgovsko pristanišče v regiji. Zgodovinarji verjamejo, da je mesto dobilo ime po starodavnem glavi Taino, imenovanem Habana. Mesto je bilo zasedeno v Združenih državah v začetku 20. stoletja in v tem obdobju je postalo glavno turistično središče na Karibih, kjer je bilo ustanovljenih več deset igralnic in hotelov. Do tridesetih let prejšnjega stoletja je imela Havana tretjo največjo populacijo prebivalcev srednjega razreda na zahodni polobli, medtem ko je njena industrija iger na srečo ustvarila več prihodkov kot ameriški Las Vegas. Mesto je trenutno najpomembnejše gospodarsko središče v državi, kjer je v glavnem mestu več deset velikih kubanskih podjetij. 500-letna zgodovina Havane je ustvarila mestno pokrajino med najrazličnejšimi v Latinski Ameriki s stavbami, ki segajo od gradov iz 17. stoletja do sodobnih nebotičnikov.

3. Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, Malezija.

Kuala Lumpur je glavno mesto jugovzhodne azijske države Malezije. Mesto je tudi največje in najbolj naseljeno mesto v Maleziji s prebivalstvom več kot 1, 7 milijona ljudi, ki živi na njenem območju s površino 94 kvadratnih kilometrov. Uradna rezidenca kralja Malezije in Državnega zbora se nahaja v Kuala Lumpurju. Kuala Lumpur, ko je preveden v prevodu, pomeni »blatno sotočje«. Točen datum ustanovitve mesta ni znan, saj je bila prisotnost tujih rudarjev po mestu zabeležena že v 40. letih prejšnjega stoletja. Kuala Lumpur je bil v poznem 19. stoletju in v začetku 20. stoletja majhno mesto z drobno leseno hišo. Vendar pa je mesto konec 20. stoletja doživelo izjemno rast, da bi postalo glavno gospodarsko središče v jugovzhodni Aziji in je danes dom najvišjih stolpov dvojčkov na svetu; Petronas Twin Towers.

2. La Paz

Žičnice nad La Pazom.

La Paz je mesto v mestu Pedro Domingo Murillo v Boliviji. La Paz je tretje naseljeno mesto v državi z več kot 789.500 prebivalci. La Paz so leta 1548 ustanovili španski osvajalci Alonso de Mendoza. Mesto je sedež vlade Bolivije in je dom predsedniške palače ter večnacionalne zakonodajne skupščine. La Paz je bil leta 2015 izbran kot eden od sedmih New7Wonders Cities. La Paz je znan po svojem mestnem žičnem omrežju, ki je najdaljše na svetu.

1. Vigan

Vigan v mraku.

Vigan je glavno mesto, ki se nahaja v provincah Ilocos na Filipinih. Vigan je bil med sedmimi mesti, izbranimi za mesta New7Wonders, in je bilo edino mesto, ki ni glavno mesto na seznamu. Vigan se je prvotno nahajal na otoku, vendar se je nadaljevalo zamuljanje reke Mestizo, ki se je otok pridružil celinski Filipini. Mesto ima bogato zgodovino in je zaradi zgodovinskega in kulturnega pomena uvrščeno na Unescov seznam svetovne dediščine in je priljubljeno zaradi tlakovanih ulic in starih stavb s špansko kolonialno orientalsko arhitekturo.