Libanonski predsedniki od leta 1945

Libanon je država v zahodni Aziji. Meji na Sirijo, Izrael, Ciper in sredozemski bazen. To je parlamentarna demokracija, ki svojo politiko opira na sistem, imenovan konfesionalni, katerega cilj je odvrniti sektaške razlike in zagotoviti pošteno zastopanost. Predsednik vlade Libanona je vodja vlade, ki ga imenuje predsednik po posvetovanju s parlamentom. Premier je tradicionalno imenovan od sunitskih muslimanov po nenapisanem razumevanju, imenovanem Nacionalni pakt, ki je bil dogovorjen leta 1943.

Predsedniki vlad

Abdul Hamid Karami

Abdul Hamid Karami je bil politični in verski vodja, ki je imel arabsko nacionalistično naklonjenost. Bil je ugledni sunitski musliman, ki je postal tripolski mufti. Abdul Hamid Karami je sodeloval v gibanju, ki se je zavzemalo za libanonsko neodvisnost, ki je bilo doseženo leta 1943. 10. januarja 1945 je bil imenovan za libanonskega predsednika vlade in ministra za finance, položaj, ki ga je imel na kratko do 20. avgusta 1945. leta 1944 preživel poskus umora.

Riad Al Solh

Riad Al Solh je bil prvi predsednik Libanona po osamosvojitvi. Dvakrat je bil predsednik vlade. Njegov prvi mandat je bil takoj po osamosvojitvi od septembra 1943 do januarja 1945. Ponovno je bil imenovan za predsednika vlade 14. decembra 1946 in služil do 14. februarja 1951. Riad Al Solh je pomagal pri izvajanju nacionalnega pakta. Bil je tudi minister za oskrbo in rezerve. Imel je ključno vlogo pri podeljevanju blagoslov vsem palestinski vladi. Riad Al Solh so 17. julija 1951 umorili člani sirske socialistične stranke.

Sami Solh

Sami Solh je bil sorodnik Riad Al Solh, libanonskega predsednika vlade po osamosvojitvi. Bil je poslanec za Bejrut in tudi kot libanonski premier za pet mandatov. Prvič je bil imenovan za predsednika vlade 26. julija 1942, položaj, ki ga je imel do osamosvojitve 22. maja 1943. Ponovno je bil imenovan za predsednika vlade od 23. avgusta 1945, do 22. maja 1946, za drugi mandat, in od 11. februarja 1952 do 9. septembra 1952, 16. septembra 1954 do 19. septembra 1955 in 18. novembra 1956, do 20. septembra 1958, za ostale tri izraze. Leta 1952 je bil nagrajen z Viteškim križem reda York in Arrow. Sami Solh je umrl leta 1968 v Bejrutu.

Saad Hariri

Saad Hariri je prvotni libanonski predsednik vlade. Imenovan je za predsednika vlade za drugi mandat leta 2016, ko je bil prvi mandat od leta 2009 do junija 2011. Njegov prvi mandat se je končal z razpadom njegove vlade v tem, kar se je štelo za nezmožnost vlade, da sprejme nekatere odločilne odločitve, ki bi lahko naprej. Hariri je sin Rafija Haririja, ki je bil nekdanji predsednik vlade, ki je bil umorjen leta 2005. Hariri je Forbes uvrščen na 595. najbogatejšo osebo na svetu.

Funkcije predsednika vlade

Predsednik vlade je vodja libanonske vlade in predseduje ministrskim srečanjem, na katerih razpravljajo in pregledujejo vladne zadeve. Predsedniku pomaga pri oblikovanju kabineta in določanju portfeljev. Predsednik vlade podpiše vse predsedniške uredbe in predstavlja kabinet v parlamentu. Nadzoruje dejavnosti različnih ministrstev.

Libanonski predsedniki od leta 1945

Predsedniki vlad Libanonske republikeZačetek rokaKonec obdobja
Abdul Hamid KaramiSreda, 10. januar 1945Ponedeljek, 20. avgust 1945
Sami SolhČetrtek, 23. avgust 1945Sreda, 22. maj 1946
Saadi MunlaSreda, 22. maj 1946Sobota, 14. december 1946
Riad SolhSobota, 14. december 1946Sreda, 14. februar 1951
Hussein OweiniSreda, 14. februar 1951Sobota, 7. april 1951
Abdallah YafiSobota, 7. april 1951Ponedeljek, 11. februar 1952
Sami SolhPonedeljek, 11. februar 1952Torek, 9. september 1952
Nazem AkkariSreda, 10. september 1952Nedelja, 14. september 1952
Saeb SalamNedelja, 14. september 1952Četrtek, 18. september 1952
Fuad ChehabČetrtek, 18. september 1952Sreda, 1. oktober 1952
Khaled ChehabSreda, 1. oktober 1952Petek, 1. maj 1953
Saeb SalamPetek, 1. maj 1953Nedelja, 16. avgust 1953
Abdallah YafiNedelja, 16. avgust 1953Četrtek, 16. september 1954
Sami SolhČetrtek, 16. september 1954Ponedeljek, 19. september 1955
Rashid KaramiPonedeljek, 19. september 1955Torek, 20. marec 1956
Abdallah YafiTorek, 20. marec 1956Nedelja, 18. november 1956
Sami SolhNedelja, 18. november 1956Sobota, 20. september 1958
Khalil HibriSobota, 20. september 1958Sreda, 24. september 1958
Rashid KaramiSreda, 24. september 1958Sobota, 14. maj 1960
Ahmad DaoukSobota, 14. maj 1960Ponedeljek, 1. avgust 1960
Saeb SalamTorek, 2. avgust 1960Torek, 31. oktober 1961
Rashid KaramiTorek, 31. oktober 1961Četrtek, 20. februar 1964
Hussein OweiniČetrtek, 20. februar 1964Nedelja, 25. julij 1965
Rashid KaramiNedelja, 25. julij 1965Sobota, 9. april 1966
Abdallah YafiSobota, 9. april 1966Petek, 2. december 1966
Rashid KaramiSreda, 7. december 1966Četrtek, 8. februar 1968
Abdallah YafiČetrtek, 8. februar 1968Sreda, 15. januar 1969
Rashid KaramiSreda, 15. januar 1969Torek, 13. oktober 1970
Saeb SalamTorek, 13. oktober 1970Sreda, 25. april 1973
Amin HafezSreda, 25. april 1973Četrtek, 21. junij 1973
Takieddine SolhČetrtek, 21. junij 1973Četrtek, 31. oktober 1974
Rachid SolhČetrtek, 31. oktober 1974Sobota, 24. maj 1975
Nureddine RifaiSobota, 24. maj 1975Torek, 27. maj 1975
Rashid KaramiTorek, 1. julij 1975Sreda, 8. december 1976
Selim HossSreda, 8. december 1976Nedelja, 20. julij 1980
Takieddine SolhNedelja, 20. julij 1980Sobota, 25. oktober 1980
Shafik Dib WazzanSobota, 25. oktober 1980Ponedeljek, 30. april 1984
Rashid KaramiPonedeljek, 30. april 1984Ponedeljek, 1. junij 1987
Selim HossTorek, 2. junij 1987Ponedeljek, 24. december 1990
Michel AounČetrtek, 22. september 1988Sobota, 13. oktober 1990
Omar KaramiPonedeljek, 24. december 1990Sreda, 13. maj 1992
Rachid SolhSreda, 13. maj 1992Sobota, 31.10.1992
Rafic HaririSobota, 31.10.1992Nedelja, 6. december 1998
Selim HossNedelja, 6. december 1998Ponedeljek, 23. oktober 2000
Rafic HaririPonedeljek, 23. oktober 2000Četrtek, 21. oktober 2004
Omar KaramiČetrtek, 21. oktober 2004Torek, 19. april 2005
Najib MikatiTorek, 19. april 2005Torek, 19. julij 2005
Fouad SinioraTorek, 19. julij 2005Ponedeljek, 9. november 2009
Saad HaririPonedeljek, 9. november 2009Ponedeljek, 13. junij 2011
Najib MikatiPonedeljek, 13. junij 2011Sobota, 15. februar 2014
Tammam SalamSobota, 15. februar 2014Nedelja, 18. december 2016
Saad Hariri ( prvotni )Nedelja, 18. december 2016Trenutno v uradu

Priporočena

Etnične skupine Malezije
2019
Najmanj naseljeni otoki na Hrvaškem
2019
Države s krčenjem prebivalstva
2019