Države, ki niso nikoli dobile zimske olimpijske medalje

Prve zimske olimpijske igre so potekale med 25. januarjem in 5. februarjem 1924 v Chamonixu v Franciji. 26. januarja je prvo zlato medaljo zimskih olimpijskih iger osvojil Charles Jewtraw iz ZDA. Francija ni uspela osvojiti zlate medalje na olimpijskih igrah, vendar je uspela zbrati tri bronaste medalje. Na prvih zimskih olimpijskih igrah je sodelovalo 258 udeležencev iz 16 držav, ki so tekmovali v 9 disciplinah.

Od 8. do 25. februarja 2018 so v okrožju Pyeongchang v Južni Koreji potekale XXIII zimske olimpijske igre. 92 držav je predstavilo 2.920 udeležencev, ki so tekmovali v 102 prireditvah v 15 športih. Naslednje zimske olimpijske igre bodo potekale v Pekingu na Kitajskem leta 2022. Vse države, ki se želijo udeležiti olimpijskih iger, morajo biti člani nacionalnega olimpijskega komiteja. Do danes ima 206 držav, ki lahko aktivno sodelujejo na olimpijskih igrah. Od devetnajstih držav, ki so sodelovale na zimskih olimpijskih igrah, odkar je bila ustanovljena, je 90 od 206 držav še na terenu.

Države, ki nikoli niso osvojile zimske olimpijske medalje

Kljub vse večjemu številu držav, ki sodelujejo na zimskih olimpijskih igrah, je nekaj več kot polovica osvojila olimpijsko medaljo. Kamerun, Kolumbija, Egipt, Gana, Gvatemala, Paragvaj, Srbija in Črna gora, Togo, Tonga, Urugvaj in Zimbabve so sodelovali v eni zimski olimpijadi, ne da bi osvojili medaljo. Države, ki so sodelovale na dveh zimskih olimpijskih igrah, ne da bi osvojile medaljo, so Etiopija, Črna gora, Nizozemski Antili, Pakistan, Peru in Srbija. Alžirija, Fidži, Kenija, Tajska in Trinidad in Tobago so tekmovali v treh zimskih olimpijskih igrah, ne da bi končali na stopničkah. Hongkong, Filipini, Tadžikistan in Venezuela so registrirali štiri udeležbe brez medalje. Senegal, Makedonija in Azerbajdžan so sodelovali v petih zimskih olimpijskih igrah, pri čemer nobeden od njihovih tekmovalcev ni končal na stopničkah. Predvsem Južna Afrika ni nikoli osvojila medalje zimskih olimpijskih iger, kljub sodelovanju na šestih zimskih olimpijskih igrah.

Druge države, ki so neuspešno tekmovale v šestih zimskih olimpijskih igrah, so Armenija, Kostarika, Gruzija, Irska, Izrael, Kirgizija, Maroko, Moldavija in Portoriko. Bermudi, Brazilija, Jamajka, Portugalska in Deviški otoki so sedemkrat neuspešni udeleženci. Litva in Mehika sta se udeležili osemkrat, ne da bi osvojili zlato, srebrno ali bronasto medaljo. Indija je bila neuspešna devetkrat, medtem ko Iran in Ciper nista osvojila medalje po desetih nastopih. Kitajski Tajpej je neuspešno sodeloval enajstkrat, medtem ko je Mongolija to storila trinajstkrat. Čile, Libanon in Turčija so šestnajstkrat neuspešni udeleženci, Islandija pa 17 zimskih olimpijskih iger. Argentina in Grčija sta dosegli rekord za 18 udeležb, ne da bi končali na stopničkah.

Najuspešnejše države na zimskih olimpijskih igrah

Norveška je imela leta 2014 največje število medalj (329), ki jih je zmagala na zimskih olimpijskih igrah od leta 1924. Združene države so se uvrstile na drugo mesto z 282, medtem ko je Nemčija na tretjem mestu z 228. Avstrija se je uvrstila na četrto mesto s 218, Sovjetska zveza pa je zbrala 194 medalj. Kanada, Finska in Švedska so se uvrstile na šesto, sedmo in osmo mesto.

RazvrstitevDržava# zimskih igerZlati medaljiSrebrne medaljeBronaste medaljeSkupaj medalje