Deset največjih puščav na svetu

Puščava je območje, ki prejme znatno manjšo količino padavin. Lahko so vroče puščave ali hladne puščave. Večina puščav je precej nerodovitna, saj so suhe življenjske razmere preveč sovražne, da bi gostile večino rastlinskega in živalskega sveta.

Ocenjuje se, da je približno ena tretjina zemeljske površine bodisi suha bodisi polsušna. Puščave so razvrščene po številnih dejavnikih, med drugim:

  • Prejeta količina dežja.
  • Vzroki za dezertifikacijo.
  • Prevladujoče temperature.
  • Geografska lokacija.

Živali in rastline, ki živijo v puščavi, imajo posebne prilagoditve, ki jim pomagajo preživeti težko in sovražno okolje. Ljudje so že več generacij zasedli puščavske regije. Tradicionalno so ti ljudje znani kot "nomadi", beseda, ki se uporablja za opisovanje puščavskih skupin ljudi, ki se gibljejo iz območja v območje, odvisno od možnosti paše in dostopa do vode.

10. puščava velikega bazena - 190.000 kvadratnih milj

Velika puščava bazena je največja puščava v Združenih državah Amerike. Zajema površino približno 190.000 kvadratnih kilometrov. Na vzhodu meji na Skalno gorovje, na zahodu območje Sierra Nevade, na jugu Sonoran in Mojave ter na severu Kolumbijska planota.

Pustinja Velikega bazena je hladna puščava s padavinami v skupni višini 7-12 palcev na leto. Za njegovo podnebje so značilna izjemno vroča poletja in snežne in hladne zime.

9. Sirska puščava - 200.000 kvadratnih milj

Sirska puščava je edinstvena, ker je kombinacija prave puščave in stepe (beseda, ki pomeni nizka travišča). Nahaja se na severu Arabskega polotoka v Siriji.

Sirska puščava zavzema približno 200.000 kvadratnih kilometrov celotne kopenske mase. Puščava je ravna, vendar zelo skalnata. Pokrajino so oblikovali tokovi lave, ki izvirajo iz vulkanskih dejavnosti v regiji Jebel Druze v Siriji. Sirska puščava pokriva dele Sirije, Jordanije, Iraka in Savdske Arabije.

8. Patagonska puščava - 200.000 kvadratnih milj

Patagonska puščava je največja puščava v južnoameriški državi Argentini, ki zavzema površino približno 200.000 kvadratnih kilometrov. V glavnem se nahaja v Argentini, čeprav se razširi tudi na dele Čila.

Patagonija meji na Atlantski ocean na vzhodu in na Ande na zahodu. Gre za hladno zimsko puščavo, kjer temperature redko presegajo 12 stopinj Celzija. Povprečna temperatura je le 3 stopinje Celzija. Puščava je razmeroma vetrovna zaradi padajočega gorskega zraka.

7. Velika puščava Victoria - 220.000 kvadratnih milj

Velika puščava Victoria je največja puščava v Avstraliji, ki zavzema približno 220.000 kvadratnih kilometrov. Razteza se od Gawlerjevih območij Južne Avstralije do regije Eastern Goldfields v zahodni Avstraliji.

Nevihte so zelo pogoste v Veliki pustinji Victoria, s povprečno 15-20 nevihte na leto. V zimskem času temperature v Veliki Viktorji padajo na okoli 20 stopinj Celzija, poleti pa se temperatura giblje od 32 do 40 stopinj Celzija. Padavine so neenakomerne iz leta v leto in na splošno nizke, običajno v razponu od 200 do 250 mm na leto.

6. Puščava Kalahari - 360.000 kvadratnih milj

Puščava Kalahari je velika, polsušna savana, najdena v južni Afriki. Kalahari pokriva površino približno 360.000 kvadratnih milj. Zajema dele Namibije, Bocvane in Južne Afrike.

Puščava ima velika območja, ki so prekrita z rdečim peskom brez trajnega odvajanja površinskih voda. Ima sezonsko poplavljene posode (suhe kotline ali postelje), suhe doline in soline. Okavango je edina stalna reka v puščavi Kalahari, - teče v delto na severozahodu puščave. Puščava Kalahari je dom neke vegetacije, večinoma v obliki puščavskih rastlin, kot so nekatere vrste kaktusov in grmičevja.

5. Puščava Gobi - 500.000 kvadratnih milj

Puščava Gobi pokriva dele severozahodne in severne Kitajske ter južno od Mongolije. Zaseda približno 500.000 kvadratnih kilometrov skupne površine.

Puščava Gobi se včasih imenuje "puščava senc dežja", saj bližina puščave do himalajskih gora blokira padavine, saj ohranja oblake iz Indijskega oceana, da dosežejo Gobi. Večina Gobijeve površine ni peščena, pač pa je izpostavljena, golo skala. To je hladna puščava in sneg se občasno kopiči na njenih sipinah.

4. Arabska puščava - 900.000 kvadratnih milj

Arabsko puščavo najdemo v zahodni Aziji, kjer pokriva večino Arabskega polotoka. To je ena največjih puščav na svetu, s površino približno 900.000 kvadratnih kilometrov. Vključuje velik del Jemna, Perzijskega zaliva, Omana, Jordanije in Iraka.

Njegovo središče, Rub 'al-Khali ali »prazna četrt«, je največje nepretrgano telo na svetu. Podnebje tega območja je zelo suho, medtem ko temperature nihajo med običajnimi, značilno visokimi vročinami na enem koncu spektra, na drugi strani pa sezonska nočna zamrznitev. Letna količina padavin je v povprečju okoli 100 mm, najbolj sušna območja pa dobijo le 30-40 mm dežja na leto.

3. Sahara - 3.300.000 kvadratnih milj

Puščava Sahara je tretja največja puščava na svetu in največja "vroča puščava" na svetu. Puščava Sahara zavzema površino približno 3, 3 milijona kvadratnih kilometrov. Ta puščava predstavlja večino zemljišč v Severni Afriki, razen plodnih regij Magreba, Atlasa in obalne regije ob Sredozemskem morju. Večina puščave je sestavljena iz skalnega hamada (nerodna skalnata pokrajina).

Pokrajina puščave Sahare se nenehno preoblikuje z obema vetroma in izjemno nizko količino padavin, ki so jih prejeli na tem območju. Osrednji del puščave je »hiper sušen«, kar pomeni, da na tem območju ne raste vegetacija. Večina rek v puščavi Sahara je občasna in sezonska. Glavna izjema je Nil, ki je glavna reka, ki teče čez puščavo.

2. Arktična puščava - 5.400.000 kvadratnih milj

Arktična puščava je druga največja puščava na svetu, ki pokriva površino približno 5, 4 milijona kvadratnih kilometrov. Puščava delno zaseda dele ozemelj, ki jih zahtevajo ali nadzirajo Kanada, Danska, Norveška, Rusija, Švedska in Združene države. V hladni puščavi se zimske temperature spustijo do -40 stopinj Celzija ali nižje. Za puščavo so značilni močni vetrovi, ki povzročajo sneg, kar ustvarja iluzijo vztrajnega in stalnega sneženja.

Arktika je zelo občutljiva na podnebne spremembe. V zadnjih letih so se pojavili alarmi zaradi zmanjšanja količine morskega ledu na tem območju. Zmanjševanje arktične puščave je še posebej zaskrbljujoče, saj bi lahko resno vplivalo na globalno vodno gladino.

1. Antarktična puščava - 5.500.000 kvadratnih milj

Antarktika je največja puščava na svetu. Nahaja se okoli južnega pola in je najbolj suh, vetrovit in najhladnejši celinski svet. Ima tudi najvišjo povprečno višino na zemlji v primerjavi s katero koli drugo celino. Celotna Antarktika je puščava - celina vsako leto prejme manj kot 200 mm padavin. Temperature na Antarktiki so na splošno zelo hladne, pozimi pa lahko padejo tudi do -89 stopinj Celzija.

Delno zaradi teh skrajnih temperatur in pomanjkanja vode na Antarktiki ni stalnih prebivalcev. Število začasnih prebivalcev je od 1.000 do 5.000, odvisno od letnega časa. Te skupine sestavljajo predvsem znanstveni raziskovalci in njihovo podporno osebje. Antarktična puščava pokriva skupno površino približno 5, 5 milijona kvadratnih milj. Zaradi bleščanja sonca pred ledom, opekline in težave z vidom skrbijo ljudje na Antarktiki.

Največje puščave na svetu

RazvrstitevDesertPovršina (Kv. Km)Območje (Ms)
1Antarktika14.000.0005, 500, 000
2Arktika13, 985, 0005.400.000
3Sahara9.000.0003.300.000
4Arabska puščava2, 330, 000900.000
5Puščava Gobi1, 295, 000500.000
6Puščava Kalahari900.000360.000
7Velika puščava Victoria647.000220.000
8Patagonska puščava620.000200.000
9Sirska puščava520.000200.000
10Velika puščava bazena492.000190.000
11Puščava Chihuahuan362, 600140.000
12Puščava Karakum350.000140.000
13Koloradska planota336, 700130.000
14Puščava Taklamakan337.000130.000
15Puščava Kyzylkum298.000115.000
16Velika peščena puščava285.000110.000
17Sonorska puščava260.000100.000
18Pustinja Thar200.00077.000
19Puščava Gibson155.00060.000
20Dasht-e Margo150.00057.000

Priporočena

Države z največjo pojavnostjo raka jajčnikov na svetu
2019
Najmanj koruptivne države na svetu
2019
Najsevernejše točke severnih držav na svetu
2019